Operator wózka widłowego w Niemczech – wszystko, co warto wiedzieć o tej pracy

Myślisz o podjęciu pracy w Niemczech? Być może zastanawiasz się, czy operator wózka widłowego to zajęcie dla Ciebie? Jeśli tak, jesteś w dobrym miejscu. Oto odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące tej właśnie profesji.

Dla kogo jest ta praca?
Jako operator wózka widłowego możesz sprawdzić się, jeśli lubisz dynamiczną pracę, a przy tym jesteś uważny, dokładny i opanowany. To profesja zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. Jeśli więc wybierasz się do pracy w Niemczech razem ze swoim partnerem lub partnerką, to najpewniej będziecie pracować w tym samym zakładzie i na tej samej zmianie.

Dlaczego warto się nią zainteresować?
Praca operatora wózka widłowego oznacza przede wszystkim lepsze zarobki. Twoja stawka godzinowa może być wyższa nawet o 3 euro niż u zwykłego pracownika magazynowego. Do tego dochodzą inne zalety: jesteś praktycznie cały czas w ruchu, nie stoisz przy taśmie, a Twoja praca jest bardziej różnorodna i – zdaniem wielu operatorów – bardziej satysfakcjonująca. To także profesja, która daje szersze perspektywy zatrudnienia, zwłaszcza w magazynach dużych i znanych firm, które dobrze wyglądają w CV i otwierają drzwi na kolejnych rekrutacjach.

Jakie warunki musi spełniać kandydat?
Jako kandydat, oprócz oczywistej motywacji do pracy oraz dobrego stanu zdrowia (okulary nie przeszkadzają), musisz posiadać uprawnienia operatora wózka widłowego. To najważniejsza rzecz, choć dobrze jest mieć też prawo jazdy – dzięki temu łatwiej opanujesz pracę na wózku.

Gdzie i w jaki sposób można pozyskać takie uprawnienia?
Jeśli chcesz pracować jako operator wózka i wybierasz się do pracy z Kirsch Services, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość: po pomyślnym przejściu rekrutacji odbędziesz kurs organizowany przez naszą Akademię w Niemczech. W ten sposób otrzymasz niezbędne uprawnienia. Aby zwiększyć swoje szanse w rekrutacji, dobrze jest jednak mieć już jakieś doświadczenie w pracy magazynowej.

Ile kosztuje taki kurs?
To kolejna dobra wiadomość: kurs na operatora wózka widłowego w ramach Akademii Zawodowej Kirsch Services jest bezpłatny, tak samo jak zakwaterowanie, egzamin i wydanie niemieckich uprawnień. Jedynym warunkiem jest podpisanie z nami umowy lojalnościowej na minimum 3 miesiące. Dzięki temu mamy pewność, że wykorzystasz nowo zdobyte umiejętności w pracy dla naszego klienta. Oczywiście masz prawo zrezygnować w trakcie, ale wtedy jesteś zobowiązany do zwrotu kosztów kursu (proporcjonalnie do przepracowanego okresu: 2/3 kwoty po miesiącu, 1/3 po dwóch miesiącach).

Ile trwa i jak wygląda kurs na operatora wózka widłowego?
Kurs jest dwudniowy i prowadzi go nasz polski instruktor. Zaczynamy od części teoretycznej (ok. 3 godziny wykładu) zakończonej testem wielokrotnego wyboru do wypełnienia. Potem kursanci przechodzą badania lekarskie, a po nich rozpoczyna się część praktyczna, która trwa także następnego dnia. Kurs kończy się egzaminem praktycznym.

Jak wygląda egzamin?
Egzamin praktyczny obejmuje różne stopnie zaawansowania, zależne od typu wózka widłowego (każdy kursant może podejść do egzaminu na wszystkie typy lub zatrzymać się na danym poziomie). Zadanie polega na pokonaniu toru (tzw. ósemki) i przemieszczeniu kilku palet w wyznaczone miejsca. Trwa to ok. 15 minut. Choć wszyscy kursanci pokonują ten sam tor, nasze podejście jest dość indywidualne – szkoleniowcy zwracają uwagę na predyspozycje i szybkość uczenia się poszczególnych kandydatów. Przed przystąpieniem do egzaminu jest czas na przećwiczenie zadań, aby na spokojnie się przygotować.

Ile trzeba czekać na wydanie uprawnień i podjęcie pracy?
Załatwienie papierów jest po naszej stronie i trwa raptem kilka godzin. Już następnego dnia po zdaniu egzaminu możesz zacząć pracę w umówionym zakładzie. Dodatkowo otrzymujesz od nas bon na paliwo na dojazd z Akademii do miasta, w którym będziesz pracować.

Co w przypadku, gdy ktoś nie zda egzaminu?
Zdecydowana większość naszych kursantów bez problemu zdaje egzamin. Jeśli jednak się nie uda, to albo zaproponujemy Ci pracę na innym stanowisku, albo skierujemy Cię z powrotem do Polski. W obu przypadkach nie musisz zwracać kosztów kursu.

Jak wygląda typowy dzień pracy operatora wózka widłowego?
To zależy od danego zakładu i typu wózka, ale praca operatora sprowadza się głównie do rozładunku i załadunku samochodów dostawczych oraz rozwożenia palet po magazynie. W większości miejsc wygląda podobnie, choć może różnić się w detalach. Operatorzy wózków pracują na słuchawkach, przez które nadawane są komunikaty dotyczące kolejnych zadań. Praca ta jest dynamiczna i wymaga koncentracji. Masz określone normy do wykonania, więc cały czas trzeba być skupionym na zadaniu. Jednak z uwagi na dobrą stawkę godzinową (15–16 euro) zdecydowanie warto spróbować, jeśli czujesz, że może to być praca dla Ciebie.

Jesteśmy jedną z niewielu agencji pracy tymczasowej w Niemczech, które pozwalają zdobyć uprawnienia na wózki widłowe po polsku i całkowicie za darmo. Jeśli jesteś zainteresowany(-a) pracą na tym stanowisku, zapraszamy Cię do wzięcia udziału w rekrutacji! Zobacz aktualne oferty pracy.