FAQ

Jakich krajów dotyczą oferty pracy Kirsch?

Rekrutujemy pracowników głównie do zakładów na terenie Niemiec, oddalonych o 300–400 km od granicy z Polską. Jest to kilka lokalizacji: okolice Erfurtu, Fuldy, Coburga (Bawaria), Stuttgartu oraz Hamburga.

Znajomość języka niemieckiego jest zawsze mile widziana, ale nie jest to wymóg konieczny do pracy w Niemczech. Jednak jeśli potrafisz porozumieć się po niemiecku, będziemy mogli zaproponować Ci stanowisko z lepszym wynagrodzeniem. Innymi słowy: nie trzeba, ale warto.

Zapewniamy niemiecką umowę o pracę. W oparciu o nią opłacasz podatek oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne i emerytalne w Niemczech. Dzięki temu masz możliwość korzystania z rozbudowanego systemu świadczeń społecznych oraz prawa do płatnego urlopu, który reguluje zbiorowy układ pracy iGZ.

Stawkę brutto za przepracowaną godzinę przedstawimy Ci podczas omawiania konkretnej oferty pracy. Po przyjęciu danej oferty masz gwarancję, że taka sama stawka znajdzie się w podpisanej umowie o pracę. Zawsze podajemy stawki brutto. Trzeba pamiętać, ze podatek, składki emerytalne oraz zdrowotne są opłacane w Niemczech, a ich wysokość nie jest jednolita. Są one uzależnione od przydzielonej przez niemiecki urząd skarbowy klasy podatkowej oraz zróżnicowanej stawki ubezpieczenia i wybranej kasy chorych. Dlatego nie jesteśmy w stanie podać Ci dokładnej stawki netto za godzinę.

W zależności od charakteru pracy może ona być jedno-, dwu- lub trzyzmianowa. Szczegółowe informacje znajdują się w ofertach pracy lub możesz zapytać o to naszego rekrutera.

Oczywiście. Dodatek za pracę w nocy, czyli w godzinach 23.00–6.00 wynosi 25%, o ile w tym czasie przepracowałeś więcej niż 2 godziny. Za pracę w niedzielę przysługuje Ci dodatek w wysokości 50%, a w ustawowe niemieckie święta aż 100% procent.

Większość naszych pracodawców to firmy, w których możemy zapewnić stabilne, pełne godziny pracy przez cały rok. Standardowo pierwszą umowę zawieramy na okres 20 miesięcy z możliwością przedłużenia. Możliwe są także zatrudnienia krótkoterminowe. Wtedy umowę zawieramy na czas konkretnego zlecenia, np. na 1 miesiąc, 6 tygodni itp. Takie umowy są szczególnie popularne w okresach przedświątecznych lub wakacyjnych.

Jako pracownik możesz zakończyć pracę przed upływem okresu zawarcia umowy przy zastosowaniu obowiązujących w prawie pracy okresów wypowiedzenia. Chęć zakończenia umowy należy zawsze odpowiednio wcześnie zgłosić swojemu koordynatorowi. Jeżeli powodem rezygnacji z pracy jest sytuacja, na którą mamy wpływ, poinformuj nas o tym. Zawsze jesteśmy gotowi szukać rozwiązań. Najgorsze, co można zrobić, to uciec bez słowa.

Pensje wypłacamy miesięcznie – do 15. dnia następnego miesiąca. Otrzymujesz pieniądze w walucie euro, zawsze i w całości na wskazane przez siebie konto bankowe.

Po wcześniejszej konsultacji z koordynatorem można umówić się na wypłatę zaliczki, jednak pod pewnymi warunkami. Zaliczka realizowana jest wyłącznie na konto bankowe.

Jak najbardziej. Po przepracowaniu sześciu miesięcy nabywasz prawo do pełnego rocznego wymiaru urlopu, tj. co najmniej 20 dni (w przypadku 5-dniowego tygodnia pracy). Jeżeli zakończysz pracę wcześniej lub w pierwszej połowie roku, to przysługuje Ci w danym roku urlop płatny odpowiadający jednej dwunastej rocznego wymiaru za każdy miesiąc.  Wymiar urlopu zależy od długości okresu zatrudnienia i jest regulowany przez zbiorowy układ pracy iGZ.

Tak, przydzielony koordynator będzie towarzyszyć Ci od pierwszego dnia za granicą przez cały okres zatrudnienia. Możesz kontaktować się z nim telefonicznie od poniedziałku do piątku w godz. 8.00–18.00. W weekendy oraz w nagłych wypadkach prosimy wysłać SMS-a.

Tak, zakwaterowanie organizuje pracodawca i jest ono całkowicie darmowe. Są to zazwyczaj dwu-, trzy- lub czteropokojowe mieszkania ze wspólną kuchnią i łazienką. Pokoje są maksymalnie dwuosobowe. Zdarzają się także pensjonaty.

Niestety nie. Na zakwaterowaniu firmowym obowiązuje zakaz trzymania zwierząt. Jeżeli chcesz koniecznie zabrać ze sobą pupila, masz możliwość znalezienia sobie zakwaterowania we własnym zakresie. Nie wiąże się to jednak ze zwrotem kosztów za Twój wynajem.

Tak, jest taka możliwość po wcześniejszym ustaleniu z właścicielem i wyrażeniu przez niego zgody. Wszystkie koszty związane z meldunkiem pokrywa pracownik na własną rękę.

Nie musisz martwić się o odzież i obuwie robocze. W większości miejsc są one wymagane, jednak zorganizujemy je dla Ciebie my lub bezpośrednio zakład pracy, w którym będziesz pracować.

Tak. W nagłych wypadkach możesz udać się do polskiego lekarza z niemieckim ubezpieczeniem.

Tak. W związku z tym, że praca odbywa się na podstawie niemieckiej umowy o pracę, przysługuje Ci prawo do zasiłku rodzinnego. Szczegóły na ten temat znajdziesz w zakładce Zasiłek rodzinny.

Sytuacja związana z COVID-19 zmienia się dynamicznie. Jesteśmy z tym na bieżąco. Nasi rekruterzy przed wyjazdem poinformują Cię o aktualnych zasadach i obostrzeniach.