Jak poruszać się po Niemczech samochodem z Polski? Praktyczne informacje

Większość zatrudnionych do pracy w Niemczech wyjeżdża własnym samochodem. To zapewnia im dużą swobodę i wygodę poruszania się między mieszkaniem a zakładem pracy oraz podróżowania w czasie wolnym. Jeśli Ty także rozważasz takie rozwiązanie, mamy dla Ciebie kilka przydatnych informacji.

#1 Prawo jazdy i jego ważność
W Niemczech obowiązują różne zasady co do prawa jazdy, w zależności od kraju pochodzenia kierowcy. Na szczęście obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej nie muszą się trudzić. Twoje polskie prawo jazdy jest ważne również w Niemczech bez ograniczeń. Nie musisz go aktualizować, rejestrować ani tym bardziej wyrabiać nowego dokumentu, jak ma to miejsce w przypadku większości przyjezdnych spoza UE.

#2 Rejestracja samochodu
Jeśli Twój pobyt w Niemczech ma charakter tymczasowy, nie masz obowiązku przerejestrowywać swojego samochodu. Maksymalny czas, przez jaki możesz użytkować auto na polskich rejestracjach wynosi rok od momentu przekroczenia granicy. Gdyby Twój pobyt miał się wydłużyć, konieczne będzie zarejestrowanie pojazdu w najbliższym Urzędzie Rejestracji Pojazdów Silnikowych.

#3 Przegląd okresowy
Sprawa samochodowych przeglądów technicznych wygląda podobnie jak w przypadku rejestracji. Powinieneś się tym zainteresować, o ile planujesz dłuższy pobyt w Niemczech. Zgodnie z tamtejszymi przepisami przegląd należy wykonywać co 2 lata. Co innego, jeśli nie zadbałeś o podbicie przeglądu w Polsce przed wyjazdem i wkrótce upływa jego ważność. W takiej sytuacji – aby uniknąć kar pieniężnych – udaj się do pobliskiego punktu organizacji inspekcyjnej (np. DEKRA) lub organizacji dozoru technicznego (np. TÜV). Kontroli będzie podlegać zdatność pojazdu do ruchu drogowego oraz wysokość emisji spalin.

#4 Ubezpieczenie OC w Niemczech
Twoja obowiązkowa polisa ubezpieczeniowa OC zachowuje ważność i działa na takich samych zasadach na terenie wszystkich krajów Unii Europejskiej. Gdy jej termin dobiega końca, a Ty przebywasz w Niemczech, możesz wykupić OC na kolejny rok ponownie u polskiego ubezpieczyciela, załatwiając formalności przez internet. Natomiast w przypadku dobrowolnego ubezpieczenia AC wszystko zależy od warunków danej polisy, dlatego – jeśli taką posiadasz – upewnij się przed wyjazdem, czy obowiązuje ona również za granicą.

#5 Przepisy niemieckiego ruchu drogowego
Większość przepisów drogowych w Niemczech nie różni się od tych w Polsce. Miej na uwadze, że dopuszczalny limit alkoholu we krwi podczas jazdy wynosi 0,5 mg/ml, jednak nawet 0,3 mg/ml może poskutkować karą, jeżeli spowodujesz niebezpieczną sytuację na drodze. Najlepiej więc nie wsiadać za kierownicę po spożyciu choćby niewielkiej ilości alkoholu. Z innych rzeczy: w Niemczech zawsze miej przy sobie prawo jazdy i dowód rejestracyjny. Jeżeli jesteś uczestnikiem wypadku samochodowego, zadzwoń pod numer alarmowy policji 110 lub ogólnoeuropejski 112.

Szerokiej drogi!