Jak działa komunikacja miejska w Niemczech?
Wybierasz się do Niemiec samochodem? To świetnie – ale przed wyjazdem sprawdź też inne środki komunikacji, z których będziesz mógł korzystać po przyjeździe. Poruszanie się po niemieckich miastach autem może okazać się trudniejsze i bardziej kosztowne niż za pomocą publicznych środków transportu.
Twój pobyt zarobkowy za granicą nie musi ograniczać się tylko do dwóch miejsc: pracy i mieszkania. Jest też życie pomiędzy nimi: zakupy, wypady na miasto ze znajomymi, wycieczki krajoznawcze… To tylko przykłady sytuacji, w których przyda Ci się alternatywny środek lokomocji. Na szczęście komunikacja publiczna w Niemczech jest bardzo dobrze zorganizowana, zwłaszcza na terenach miejskich.
Niemiecki transport publiczny obejmuje: autobusy, tramwaje, metro, pociągi podmiejskie, pociągi regionalne (RE lub RB), pociągi dalekobieżne (ICE i IC) oraz autokary dalekobieżne. To dość szeroka paleta możliwości, dzięki której dostanie się z punktu A do B bez samochodu nie powinno być dla Ciebie problemem.
Ceny i rodzaje biletów
Koszt transportu publicznego różni się w zależności od regionu i trasy, którą wybierasz. Większość landów ma swoje własne stowarzyszenia transportowe, które ustalają ceny. Aby je sprawdzić, najlepiej zajrzeć na stronę stowarzyszenia z danego landu. Wiele organizacji transportowych oferuje również darmowe aplikacje, dzięki którym możesz łatwo przeglądać rozkłady jazdy i kupować bilety. Jeśli będziesz korzystać z transportu publicznego regularnie, rozważ zakup biletu okresowego. Płacisz wtedy stałą cenę i możesz podróżować tak często, jak chcesz.
A jeśli planujesz dłuższe podróże, możesz skorzystać z pociągów lub autokarów dalekobieżnych. W tym przypadku najlepiej porównywać ceny u różnych przewoźników i korzystać z ofert first minute, ponieważ liczba tanich biletów zwykle bywa ograniczona. Dobrym miejscem, gdzie sprawdzisz rozkłady jazdy i ceny biletów, jest na przykład polska strona niemieckiego przewoźnika Deutsche Bahn: int.bahn.de/pl.
Deutschland-Ticket – jeden bilet na wszystko
Dla osób, które lubią spędzać wolny czas na podróżowaniu i są skłonne nieco w to zainwestować, jest też opcja totalna. Deutschland-Ticket kosztuje 49 euro miesięcznie i zapewnia nieograniczone korzystanie ze wszystkich środków transportu publicznego w całym kraju. To bardzo wygodne rozwiązanie, jeśli przemieszczasz się często i po różnych landach.
Deutschland-Ticket możesz zamówić tutaj. Wystarczy wpisać swoje nazwisko i datę, od kiedy ma obowiązywać Twój bilet (subskrypcja jest przedłużana automatycznie 10. dnia każdego miesiąca). Podczas składania zamówienia załóż i potwierdź konto klienta, aby później łatwo zarządzać swoją subskrypcją. Jeśli zamawiasz bilet na aktualny miesiąc, to otrzymasz go w ciągu kilku minut, a jeśli jest to bilet na miesiąc następny, to przyjdzie do Ciebie ok. 5 dni przed końcem bieżącego miesiąca. Deutschland-Ticket jest dokumentem elektronicznym, który otrzymasz mailem w postaci pliku PDF.
Mamy nadzieję, że ta garść wskazówek pomoże Ci w przemieszczaniu się po Niemczech. Jeśli masz dodatkowe pytania związane z pracą w tym kraju i swoim planowanym pobytem, skontaktuj się z biurem rekrutacji Kirsch Services. Chętnie pomożemy!