Ile zarobisz na rękę w Niemczech? O podatkach i opłatach
W ofercie pracy w Niemczech oraz na umowie, którą podpisujesz z pracodawcą, widnieje wynagrodzenie brutto. Oznacza to, że ostatecznie na Twoje konto trafi nieco niższa kwota. Dlaczego tak jest i gdzie możesz dowiedzieć się, ile w praktyce wyniesie Twoja miesięczna pensja? Na te i inne pytania odpowiemy w tym artykule.
Niemieckie umowy o pracę zazwyczaj zawierają Twoje wynagrodzenie brutto, czyli uwzględniające podatki, opłaty i składki na ubezpieczenie społeczne. Kwota, którą otrzymujesz bezpośrednio na konto, to kwota netto, wynosząca tyle, ile zarabiasz „na rękę”.
Co się składa na kwotę brutto?
Na Twoje wynagrodzenie mogą mieć wpływ następujące podatki i opłaty:
- podatek dochodowy – czyli tzw. podatek od wynagrodzeń, odprowadzany przez pracodawcę w Twoim imieniu do urzędu skarbowego;
- opłata solidarnościowa (Solidaritätszuschlag) – pobierana w przypadku, gdy Twój podatek dochodowy przekracza określoną kwotę;
- podatek kościelny – pobierany od osób będących członkami wspólnoty religijnej (np. Kościoła Katolickiego);
- składki ubezpieczeniowe – obowiązkowe świadczenie społeczne dla osób zatrudnionych (odpowiednik polskiego ZUS-u).
Ile wynoszą te opłaty?Wysokość wymienionych opłat zależy od wielu czynników osobistych. Stawki podatku dochodowego wahają się od 14% do 45% wynagrodzenia. Jeśli Twój podatek dochodowy przekroczy określoną w przepisach kwotę, zapłacisz także opłatę solidarnościową w wysokości maksymalnie 5,5% tego podatku. Z kolei opłata kościelna wynosi 8% lub 9% podatku dochodowego (w zależności od landu, w którym się rozliczasz).
Co miesiąc będziesz otrzymywać od pracodawcy zestawienie wynagrodzeń zawierające dokładne kwoty wynagrodzenia brutto i netto oraz opłacone składki. Pamiętaj, że wyjeżdżając do pracy z firmą Kirsch, Twoje dokumenty będą dostępne na platformie internetowej. Login oraz hasło dostaniesz drogą mailową po zamieszczeniu na niej pierwszych dokumentów. Po zakończeniu pracy masz 6 tygodni na pobranie tychże dokumentów. Ponadto po zakończeniu roku kalendarzowego lub po ustaniu stosunku pracy otrzymasz wydruk elektronicznego zeznania podatkowego za dany rok kalendarzowy.
Jeśli chcesz wiedzieć, ile dokładnie wyniesie Twoja pensja po odjęciu wszystkich opłat, możesz skorzystać z pomocy dowolnej polskiej kancelarii podatkowej, która rozliczy Twój podatek zagraniczny.
Masz więcej pytań? Skontaktuj się z naszym biurem rekrutacyjnym!