Co zabrać ze sobą do pracy w Niemczech? Praktyczna lista

Wybierasz się do pracy tymczasowej u zachodniego sąsiada? Pamiętaj o tych kilku rzeczach do zabrania lub załatwienia.

Część z nich to po prostu przedmioty, które trzeba – lub po prostu warto – wziąć ze sobą. Ale jest też kilka spraw do załatwienia przed wyjazdem. O nich także powiemy Ci w tym krótkim poradniku.

#1 Zadbaj o ważny dowód tożsamości
Najbardziej podstawowy dokument, jaki musisz mieć ze sobą. Najlepiej, jeśli będzie to dowód osobisty. Aby dostać się z Polski do Niemiec, nie potrzebujesz paszportu, ale on sam w sobie też jest dowodem potwierdzającym Twoją tożsamość. Niezależnie od tego, jaki dokument zamierzasz mieć przy sobie, koniecznie sprawdź jego aktualność przed wyjazdem. Brak ważnych dokumentów (nie tylko za granicą) oznacza spory problem.

#2  Zabierz kartę płatniczą i trochę gotówki
Niezależnie od tego, czy jesteś przyzwyczajony do płatności kartą, czy wolisz banknoty, warto mieć ze sobą jedno i drugie. W razie zgubienia lub kradzieży jednego z nich (odpukać!) zawsze pozostaje deska ratunku. Postaraj się też założyć konto walutowe w swoim banku – Twoja wypłata będzie przychodzić w euro.

#3 Ubezpiecz się na czas podróży do Niemiec
Przed wyjazdem do Niemiec dobrze jest wyrobić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) – i rzecz jasna wziąć ją ze sobą. To karta, która umożliwia Ci korzystanie z finansowanej przez państwo opieki zdrowotnej za granicą. Wprawdzie po zatrudnieniu w Kirsch Services będzie przysługiwać Ci ubezpieczenie niemieckie, ale poczucie bezpieczeństwa podczas dojazdu zdecydowanie jest warte tej formalności. Wniosek o wydanie karty EKUZ najwygodniej złożyć przez portal ePUAP. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: pacjent.gov.pl/ekuz.

#4 Spakuj ubrania, kosmetyki, leki
Listę rzeczy osobistych do zabrania warto przygotować sobie oddzielnie. Przy doborze ubrań, jakie spakujesz do walizki, weź pod uwagę porę roku, podczas której będziesz przebywać w Niemczech. Kosmetyki bez problemu kupisz na miejscu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by wziąć z domu to, co jest Ci szczególnie potrzebne. Kluczowe będą jednak leki, zwłaszcza te na receptę. Jeśli przyjmujesz coś na stałe, warto załatwić sobie odpowiedni zapas przed wyjazdem. W razie czego wspomniane w poprzednim punkcie ubezpieczenie zdrowotne umożliwi Ci pozyskanie recepty u lekarza w Niemczech.

#5 Zadbaj o sprawność swojego samochodu przed wyjazdem
Sprawdź, czy Twój samochód jest sprawny, czy ma ważny przegląd i ubezpieczenie oraz ciśnienie w oponach. Upewnij się też, czy w miejscu, do którego jedziesz, nie ma jakichś obostrzeń dotyczących aut. Mowa tu przede wszystkim o strefach, gdzie obowiązuje zakaz wjazdu starymi dieslami. W takich miejscach wymagana jest odpowiednia plakietka na szybę. Miej to na uwadze.

#6 Ogranicz ilość zabieranego jedzenia
Na koniec informacja o tym, czego nie zabierać – czyli zbyt dużej ilości prowiantu. Jedzenie na drogę, ewentualnie na pierwszy dzień pobytu to jasna sprawa. Pamiętaj jednak, że w Twoim mieszkaniu wielkość lodówki będzie ograniczona, a są jeszcze współlokatorzy. Dlatego warto wziąć ze sobą tylko to, co naprawdę potrzebne, a resztę kupować na bieżąco w niemieckich marketach.

To być może nie wszystko, co warto zabrać ze sobą do Niemiec, ale najważniejsze rzeczy z pewnością znalazły się na tej liście – o ile do pracy wybierasz się za pośrednictwem Kirsch Services. To dlatego, że zdecydowaną większość formalności związanych z pobytem i zatrudnieniem w Niemczech załatwiamy za Ciebie. Organizujemy Twoje zakwaterowanie, pomagamy także w pozyskaniu zasiłku rodzinnego i innych świadczeń, które Ci przysługują. To sprawia, że na głowie w związku z wyjazdem tak naprawdę masz niewiele.

W razie dodatkowych pytań o to, co powinieneś mieć ze sobą, jadąc do Niemiec – nasi rekruterzy chętnie służą pomocą.